20مزایای کاهو برای سلامتی | تغذیه سالم

20مزایای کاهو واسه سلامتی

20

تغذیه

کاهو دارای ماده آروم بخش «لاکتوکاریوم» است که به خواب راحت کمک می کنه، پس به اشخاصی که دچار کم خوابی هستن پیشنهاد شده قبل از خواب چند برگ یا آب اونو مصرف کنن. کاهو توانایی بالایی واسه سم زدایی از بدن داره، مواد معدنی موجود در کاهو سموم کبد رو نابود می کنه و به درمان کبد چرب کمک می کنه.

کاهو یکی از سبریجات برگ سبزه که هزاران سال پیش به وسیله مصریا کشت شد، مصریا از دانه های کاهو واسه تولید روغن و از برگای این سبزی به درد بخور به عنوان غذا استفاده می کردن. امروزه کاهو رو به صورت کاهو خام در سالاد و کاهو پخته در سوپ و شکلای جور واجور غذاها استفاده می کنن.

طبع کاهو سرد و تره و مصلح کاهو سکنجبین، زیره، نعناع و کرفس هستن. کاهو برگی، کاهو پیچ، کاهو موج دار یا کاهو سردسیری، کاهو کله روغنی، کاهو چینی و کاهو ساقه ای از نوعای جورواجور کاهو در طبیعت هستن.

کاهو شامل مقادیر بالایی آنتی اکسیدان، امگا۳، مواد معدنی و ویتامینا مانند کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، روی، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات و ویتامینای B-6، C، A، E و ویتامین K هستش.

پیشگیری از سرطان

درمان بی خوابی

درمان اضطراب و افسردگی

درمان دیابت

پوست و مو

خواص کاهو واسه پوست و مو

۱. زیبایی پوست

ویتامین A موجود در کاهو پوست باعث افزایش گردش خون در پوست صورت می شه، هم اینکه فیبر کاهو هم در حالت عادی پوست صورت رو نورانی تر می کنه.

۲. ضد آفتاب طبیعی

ویتامین C موجود در کاهو به عنوان ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و از پوست در برابر اشعه UV خورشید مراقبت می کنه.

۳. درمان آفتاب سوختگی

کمپرس و ضماد کاهو پخته واسه درمان آفتاب سوختگی خوبه.

۴. درمان جوش و جوش صورت

ویتامین A، ویتامین C، پتاسیم و ویتامین B موجو در کاهو واسه پیشگیری و درمان جوش صورت به درد بخور هستن.

ماسک کاهو واسه پوست چرب و جوش صورت

هر روز صبح صورت خود رو با آب کاهو بشورید تا چربی پوست رو کنترل کنه و پوست شما رو نرم و نورانی سازه.

۵. تقویت موی سر

ویتامین K موجود در کاهو باعث تقویت و افزایش رشد مو می شه و می تونه از ریزش مو جلوگیری کنه.

ماسک آب کاهو واسه مو

قبل از حموم رفتن مقداری آب کاهو رو روی موها و پوست سر ماساژ بدین و بعد با آب و شامپو بشورید.

۶. کاهو دارای کالری کم و بدون چربیه، میشه هنگام گرسنگی اونو بدون ترس از زیاد شدن وزن یا مشکلات جسمی تناول کرد، کاهو دارای مقدار زیادی الیاف و سلولوزه که احساس سیری به آدم میده، پس از بهترین خوراکیا واسه کنترل وزن در بلند مدته.

۷. کاهو شامل ویتامین و املاح مهمی مانند ویتامین کا، اسید فولیک، منگنز، پتاسیم، ویتامین “ج” ، کلسیم و ویتامین “آ” است.

۸. کاهو قند خون رو افزایش نمی ده و بیماران دیابتی می تونن اونو بدون نگرانی مصرف کنن مخصوصا که باعث زیاد شدن وزن نمی شه.

۹. حتی اگه هر روز کاهو مصرف شه به خاطر طعم خوبش، آدم از اون زده نمی شه، هم اینکه باعث کاهش فشار خود می شه.

۱۰. کاهو باعث آسون کردن هم غذا و جلوگیری از افزایش کلسترول خون می شه.

۱۱. کاهو به خاطر دارا بودن «کاروتن»، مانع اکسید شدن کلسترول و گرفتگی رگ شده و قلب رو تقویت می کنه.

۱۲. کاهو دارای مقدار زیادی امگا۳ و امگا۶ه که مخصوصا امگا۳ مانع التهاب شده و به فعالیت مغز و دیگه اعضای بدن کمک می کنه.

۱۳. بیست درصد کالری کاهو شامل پروتئینه به خاطر همین خوردن اون مقدار خیلی از نیاز بدن به این ماده رو تامین می کنه.

۱۴. کاهو دارای ماده آروم بخش «لاکتوکاریوم» است که به خواب راحت کمک می کنه، پس به اشخاصی که دچار کم خوابی هستن پیشنهاد شده قبل از خواب چند برگ یا آب اونو مصرف کنن.

۱۵. کاهو املاحی داره که باعث دفع سموم بدن می شه، خواص قلیایی اون مانع افزایش اسید خون شده و تاثیر مثبتی بر سلامتی آدم داره.

۱۶. کاهو توانایی بالایی واسه سم زدایی از بدن داره، مواد معدنی موجود در کاهو سموم کبد رو نابود می کنه و به درمان کبد چرب کمک می کنه.

۱۷. کاهو شامل مقادیر بالایی فولاته که واسه سلامتی زن حامله خوبه و از مشکلات مادر زادی در جنین پیشگیری می کنه.

۱۸. تحقیقات نشون داده که کاهو دارای آنتی اکسیدان هاییه که رادیکالای آزاد رو که عامل شکلای جور واجور سرطان و تومور هستن نابود می کنه.

۱۹. کاهو شامل مقادیر بالایی آهن و فولاته که هر دو واسه درمان کم خونی به درد بخور هستن، هم اینکه کاهو واسه تامین ویتامین B۱۲ در افراد گیاهخوار و خام گیاهخوار به درد بخوره.

۲۰. کاهو یکی از سبریجاتیه که در کنار تمرینات بدنسازی به رشد عضله کمک می کنه، پروتئین موجود در کاهو واسه عضله سازی سالم در بدنسازان و ورزشکاران موثره.

زیاد خوردن کاهو هم می تونه مضر باشه؟

به هر حال، خوردن هر چیزی حد و اندازه ای داره. زیاده روی در خوردن هیچ خوراکی مفیدی پیشنهاد نمی شه.

کاهو خوردن منع مصرف هم داره؟

در حد و اندازه های خوراکی، نه! اما اگه شخصی آخر شب خسته باشه و مقدار زیادی کاهو بخوره و بخواد رانندگی هم بکنه، احتمال خطر بالا میره.

روی بعضی کاهوها لکایی دیده می شه که اصطلاحا به اون زنگ زدگی می گن. این لکا رو که بیشتر روی آوند کاهو دیده می شن، باید دور ریخت؟

بعضی وقتا انگلایی به سبزیجات حمله می کنن و دلیل بروز بیماریای گیاهی می شن. بعضی از این انگلا واسه ما آدما بی ضررند اما بعضی می تونن مشکل ساز شن. بهتره لکا یا هر تغییر وضعیتی که در سبزیجات دیده می شه رو جدا کرد و دور انداخت و مابقی قسمتا رو خورد.

کاهوی تلخ رو هم میشه مصرف کرد؟

یکی از تفاوتای بین کاهوها تلخ بودن بعضی هاست. ماده ای در کاهو هست که وقتی درصد اون بالا میره، دلیل تلخ شدن کاهو می شه و وقتی درصد اون پایین تر باشه، تلخی کاهو مشخص نمی شه. این ماده در همه کاهوها هست و مضر نیس. اتفاقا همین ماده تلخ تا حدی واسه تقویت معده هم خوبه و دلیل ترشح آنزیم بیشتر و هضم بهتر غذا می شه. پس یادتون باشه که کاهوهای تلخ خاصیت هضم کنندگی و تقویت کنندگی بیشتری واسه کارکرد معده دارن.

بهترین روش شست وشوی کاهو چیجوریه؟

کاهو برگای صافی داره؛ اما نه خیلی صاف. شست وشوی سبزیجات برگ صاف، از اونجا که خیلی راحت گل و لای از روی اونا پاک می شه، مشکل نیس. اما شست وشوی سبزیجات پیچ دار و ناصاف، باید دقیق انجام شه. اول باید قسمتای آسیب دیده کاهو رو دور بریزیم و برگا رو جدا کنیم. بعد باید برگای جداشده کاهو رو در آب کمی بخیسانیم تا گل و لای اونا خارج شه. بعد از شستن گل و لای، در مرحله بعد، مواد ضدعفونی کننده رو در آب می ریزیم و کاهو رو در اون می شوییم.

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *