دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

تعیین درجه توسعه یافتگی نواحی روستایی شهرستان رودبار

قسمتی از متن پایان نامه :

) تراکم: سکونتگاهای روستایی نسبت به شهری تراکم پایین­تری دارند، به بیانی دیگر محل تجمعی که تراکم جمعیت آن از حد معینی کمتر باشد روستا به حساب می­آید، البته در صورتی که حرفه غالب مردم کشاورزی باشد (Sanders, 1977).

تراکم جمعیت در مناطق روستایی تنها از نظر تعداد جمعیت مورد توجه نیست و تأثیرات اساسی­تری در شرایط جامعه دارد. وقتی تراکم جمعیت کم می باشد، یگانگی اجتماعی بیشتر می باشد، ناشناخته بودن امکان­پذیر نیست، تقسیم کار ساده­تر می باشد، تحرک اجتماعی ضعیف­تر و کمتر می باشد و بالاخره انحرافات اجتماعی شدت کمتری دارد( محسنی، 1372).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مقصود از پایین بودن تراکم در سکونتگاههای روستایی پایین­تر در تمامی جنبه­هاست و تأکید بر تراکم جمعیت بیشتر به این دلیل می باشد که یک شاخص کمی می باشد که دسترسی به آن آسان­تر می باشد. هر چند شاخص تراکم جمعیتی بیانگر تراکم در سایر زمینه­ها نیز می­باشد. همچنین در کل تراکم پایین جمعیت در نواحی روستایی دلیلی می باشد بر ویژگی­های همگن، نهادهای اجتماعی، فرایندهای اجتماعی، تفاوت­های اجتماعی، تحرک و کنترل اجتماعی(Bertrand, 1985).

 

د)تنوع: روستاها مکان­هایی هستند که تمامی موضوعات و مسائل در آنها از درجه تنوع کمتری برخوردار می باشد. دقیقاً برعکس شهرها که همه چیز به شکل متنوع­تر و پیچیده­تر آن خود را نشان    می­دهد. جمعیت، افراد، روابط، چشم اندازهای فیزیکی، ساختار و سازمان­های اجتماعی و اقتصادی در روستاها به شکل ساده­تر و با تنوع کمتری در مقایسه با سکونتگاههای شهری خود را نشان می­دهند.

 

با در نظر داشتن چهار معیار جمعیت، اقتصاد، تراکم و تنوع می­توان روستاها را «مکان­های زندگی جعیت محدودی از انسانها که معیشت غالب آنها کشاورزی و موضوعات و مسائل در آنها از تراکم و تنوع پایین­تری برخوردار می باشد» تعریف نمود. افزودن معیارهای تراکم و تنوع برای تفکیک روستا از شهر به ویژه در جوامعی که روستاها تمامی شرایط و امکانات زندگی شهری را در خود دارند، به تعریف این اجتماعات کمک بسیاری می­کند.

 

2-2-4- خصلت­های جامعه روستایی:

هرچند به دست دادن خصلت­های کلی جامعه روستایی دشوار می باشد، اما اغلب پژوهشگران جامعه روستایی را واجد این ویژگی­های کلی می­دانند:

1) کوچکی ابعاد، 2) تراکم کم جمعیت، 3) تجانس و یکدستی نسبی ساکنان به خصوص از نظر تقسیم کار و اختلاف در تأثیر­های اجتماعی، 4) ثبات و مقاومت پیش روی تغییر، 5) انزوای اجتماعی و جغرافیایی، 6) اتکای جامعه به خانواده و ساخت سنتی خویشاوندی (محسنی، 1372).

سوروکین و زیمرمان هشت گروه از متغیرها را جهت تفکیک روستا از شهر در نظر می­گیرند که عبارتند از:

  1. 1. اشتغال: اماکن روستایی شامل درصد بالایی از کارگران و خانواده­های آنها می­شوند که مستقیماً با زمین به مقصود زراعت و فعالیت­های جنگلی سر و کار دارند.
  2. محیط: محیط جغرافیایی نواحی روستایی بیشتر دست پرورده طبیعت می باشد تا ساخته دست بشر و چشم انداز آن طبیعی­تر و بیشتر مرکب از مزارع و جنگل­هاست تا عمارت و خیابا­ن­ها و کارخانجات.
  3. اندازه جامعه: اماکن روستایی معمولاً کوچک­تر از شهر­ها هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

1- 4 -1- هدف اصلی پژوهش:

هدف اصلی این پژوهش تعیین درجه توسعه­یافتگی نواحی روستایی شهرستان رودبار می­باشد.

1- 4 -2- اهداف اختصاصی پژوهش:

1- شناخت نقاط قوت و ضعف نواحی روستایی در زمینه­های بهداشتی و درمانی، آموزشی، زیربنایی، ارتباطی

2- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در روستاهای مختلف شهرستان رودبار

3- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در بخش­ها و دهستاهای مختلف شهرستان رودبار