20خواص دم کرده اسطوخودوس | تغذیه سالم

20خواص دم کرده اسطوخودوس

ز آنجایی که اسانس اسطوخودوس دارای اثر آروم بخش است و می تونه به عنوان مسکن بکنه، ممکنه با داروهای تجویزی یا بدون نسخه تداخل داشته باشه. اگه الان داروی تجویزی واسه فشار خون بالا، افسردگی یا درد مصرف می کنین، قبل از اضافه کردن روغن اسطوخودوس به طب سنتی، با دکتر خود صحبت کنین. 

20 خواص دم کرده اسطوخودوس

امتیازات اسطوخودوس واسه پوست:

1. درمان جوش:

روغن اسطوخودوس یکی از اون عناصر کم پیدا طبیعیه که می تونین از اون واسه نابود کردن مشکلات جوش استفاده کنین. این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده است که می تونه با باکتریایی که باعث جوش و التهاب می شن، مقابله کنه.

 • روغن اسطوخودوس رو با به کار گیری یه پنبه روی جوش بمالید و یافته های مطلوب رو ببینین.
 • طبق گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، آروماتراپها واسه درمان جوش به طور خیلی از اسطوخودوس استفاده می کنن (5 ماسک خونگی آسون واسه جوش صورت).

2. کمک به درمان اگزما:

اگه روغن اسطوخودوس در دسترس نباشه، اگزما می تونه یه وضعیت پوستی بسیار شرم آور باشه. این به این دلیله که این روغن توانایی کاهش خارش و کاهش علائم اگزما رو داره. هم اینکه با اضافه کردن رطوبت، خارش از نابود می کنه و درنتیجه روند بهبود رو تسریع می کنه.

3. رفع مسمومیت پوست:

 • با در نظر گرفتن نوعای جورواجور سموم زیست محیطی و بقیه آلودگیا، پوست ما در بیشتر مواقع در برابر سموم قرار میگیره.
 • اسطوخدوس شامل آنتی اکسیدان های قدرتمندیه که می تونن علیه اثرات مضر آلودگیا روی پوست مقابله کنه.

4. بهبود سوختگی:

– خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی روغن اسطوخودوس اینجا نقش داره. این روغن واسه درمان سوختگی ها خوبه و هم اینکه به درمان زخم های به وجود اومده به وسیله اونا کمک می کنه (یا زخمای به وجود اومده به وسیله آسیبا). علاوه بر این، روغن اسطوخودوس هم اینکه به عنوان یه مسکن مؤثر عمل می کنه.

– پس از ریختن آب روی محل سوختگی به مدت ده دقیقه، فقط چند قطره روغن اسطوخودوس رو روی محل سوختگی بریزین. انجام این کار می تونه روند بهبود رو تسریع کنه. با این حال، در نظر داشته باشین که باید در صورت سوختگی جدی با دکتر مشورت کنین.

5. درمان گزش حشرات:

 • هر چند گزش حشرات مشکل جدی نیس، اما نیش حشرات می تونه با فعالیتای روزانه تداخل بسازه. 
 • چند قطره روغن اسطوخودوس رو روی نیش حشرات بریزین و کم شدن اندازه خارش و تورم رو ببینین.
 • روغن اسطوخودوس می تونه به عنوان یه ماده ضد حشره ای بکنه و به طور سنتی واسه درمان نیش حشرات استفاده می شه.

هنگام به کار گیری این روغن واسه کودکان واسه درمان نیش حشرات، احتیاط کنین. طبق گفته دانشگاه آریزونا، روغن اسطوخودوس نباید واسه کودکان زیر 2 سال استفاده شه.

6. درمان عضلات خسته:

عضلات پس از یه روز طولانی در محل کار خسته می شن؛ و ماساژ می تونه باعث احساس آرامش شه.  می تونین 4 تا 6 قطره روغن به یه کاسه بزرگ آب گرم اضافه کنین. دستا یا پاها رو در این حموم به مدت ده دقیقه خیس کنین.

روغن اسطوخودوس واسه مراقبت از عضلات، به خصوص پاها و سر عالیه. هم اینکه می تونین قبل از رفتن به تختخواب، مقدار کمی روغن اسطوخودوس رو به پای خود بمالید. این کار، به جز آرامش پاها، می تونه لکه های ناچیز روی پا رو برطرف کنه.

7. به عنوان تونر:

 • اسطوخودوس پوست شما رو سفت می کنه و گردش خون رو زیاد می کنه، پس به مقدار کافی اکسیژن و مواد مغذی به سلولای پوست می رسه. 

می تونین تونر رو در خونه با اسطوخودوس و آب جفت و جور کنین. تو یه کاسه 100 میلی لیتر آب بریزین و بعد جوانه های اسطوخودوس رو بذارین تا به طور کامل غوطه ور شن. کاسه رو بپوشونین. مخلوط رو تو یه بطری شیشه ای تمیز بریزین و اونو سرد کنین. آب اسطوخودوس رو روی یه پد پنبه ای بپاشانید و به آرومی صورت رو با اون پاک کنین (بعد از شستن صورت در صبح). این تونر پوست شما رو سرحال می کنه.

  امتیازات روغن اسطوخودوس واسه مو:

روغن اسطوخودوس یکی از روغن هاییه که می تونه رشد مو و مشکلات جور واجور مو مانند ریزش مو، آلوپسی، شوره سر، و چیزای دیگه ای به جز اینا رو درمان کنه. این روغن می تونه با روغن حامل واسه ارتقای سلامت موها و پوست سر رقیق شه.

8. کنترل ریزش مو:

روغن اسطوخودوس در درمان ریزش مو بسیار موثره. این به این دلیله که این روغن به درمان بی خوابی، استرس، اضطراب و افسردگی می پردازه که دلیل شایع ریزش موه. ماساژ منظم با این روغن به کنترل ریزش مو و بهبود رشد مو با افزایش گردش خون کمک می کنه.

 • براساس تحقیقات اولیه انجام شده، روغن اسطوخودوس، همراه با بقیه روغنا، می تونه به مقابله با ریزش مو کمک کنه.

پیشنهاد دکتر اوما: واسه جلوگیری از ریزش مو چیکار باید کرد؟

9. درمان آلوپسی آراتا:

آلوپسی آراتا یه مریضی سیستم ایمنی بدنه که به ریزش مو می رسه. ماساژ پوست خشک با اسانس اسطوخودوس به درمان این مریضی و هم اینکه رشد مو در عرض چند ماه کمک می کنه.

 • مطالعه اسکاتلند تاثیر روغنهای لازم (از جمله روغن اسطوخودوس) رو در درمان آلوپسی آریاتا اثبات کرده.
 • ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون به پوست سر می شه، در نتیجه به درمان ریزش مو کمک می کنه.

10. درمان شوره سر:

اسانس اسطوخودوس می تونه به شما کمک کنه از شر خارش و شوره سر خلاص شید. می تونین 15 قطره اسانس اسطوخدوس رو با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون یا بادام مخلوط کنین و مخلوط رو به مدت 10 ثانیه گرما بدین. پوست رو با این مخلوط گرم ماساژ بدین و کلاه حموم روی سر خود بذارین. بعد از یه ساعت موها رو با شامپوی ملایم بشورید.

هم اینکه می تونین پنج قطره روغن رزماری و اسطوخودوس رو با سه قاشق غذاخوری از روغنای بدون عطر مخلوط کنین. پوست رو با روغن ماساژ بدین و بذارین 10 دقیقه بمونه. پس از اون موهای خود رو با شامپو بشورید – این یکی دیگه از روشای موثر واسه درمان شوره سره.

به گفته پزشکان  متخصص پوست از نیویورک، روغن اسطوخودوس می تونه به درمان نوعای جورواجور شوره پوست کمک کنه.

11. کمک به درمان شپش سر:

روغن اسطوخودوس می تونه پوست سرتون رو از شر تخم شپش و شپش نجات دهد. پوست خود رو با به کار گیری این روغن ماساژ بدین. واسه نابود کردن شپش سر، پوست خود رو با روغن اسطوخودوس 20 دقیقه قبل از شامپو ماساژ بدین.

12. تهویه خوب:

اسطوخدوس هم اینکه می تونه به عنوان یه تهویه مطبوع استفاده شه. می تونین موها رو با جوشوندن ¼ فنجون اسطوخدوس خشک در 2 فنجون آب و اضافه کردن چند قطره روغن اسطوخودوس ، ماساژ بدین. بذارین 15 دقیقه بمونه. این روغن باعث می شه موهای شما براق و معطر باشن و هم اینکه شوره سر هم درمان می شه.

امتیازات بهداشتی روغن اسطوخودوس:

همونطور که قبلا ذکر شد، اسطوخدوس نقش مهمی در آروماتراپی بازی داره. به کار گیری گل و گیاه اسطوخودوس و روغن اسطوخودوس امتیازات بهداشتی جور واجور رو به توضیح زیر ارائه میده.

13. کمک به درمان بی خوابی:

اسانس اسطوخدوس یه دارو سنتی واسه بهتر خوابیدنه. در فرهنگ بیشتر، مردم بیشتر بالشای خود رو با گلای اسطوخدوس پر می کردن تا راحت تر بخوابن. این گیاه واسه آدمایی که از بی خوابی، سندرم پای بی قرار و خستگی رنج می برن، خوبه چون سیستم عصبی رو آروم می کنه و موجب خواب و آرامش می شه. این به این دلیله که عطر اون باعث ایجاد امواج آلفا در ناحیه مغز می شه که مسئول آرامشه، پس شما سریع تر به خواب می رید (دلیل و درمان بی خوابی+قرص خواب آور).

می تونین اسپری خواب خود رو با ترکیب 5-6 قطره اسانس اسطوخدوس با ½ فنجون آب مقطر و 1 قاشق چای خوری عنبر سائل جفت و جور کنین. قبل از خوابیدن اونو روی پوست تمیز بپاشید. چای اسطوخودوس جفت و جور شده از گلای اسطوخودوس خشک هم در این مورد خوبه.

 • مطالعه انجام شده به وسیله دانشگاه ساوتهمپتون، انگلستان، نتیجه گرفته که اسطوخدوس ممکنه اثرات زیادی در درمان بی خوابی و القاء خواب داشته باشه.
 • یکی دیگه از تحقیقات آمریکایی، اثرات آروم بخش اسطوخودوس رو تأیید کرده بود و گفت که این گیاه کاربرد بهبود خواب عمیق در مردان و زنان جوون داره.
 • مطالعه کره ای تاثیر رایحه اسطوخدوس در درمان بی خوابی رو اثبات کرده.

14. کمک در درمان اضطراب و افسردگی

اسانس اسطوخدوس در درمان اضطراب و افسردگی و افزایش آرامش و کاهش تشنج موثره. این روغن بیشتر در داروهای گیاهی واسه افزایش آرامش و درمان بیقراری استفاده می شه.

 • می تونین گیاه اسطوخودوس رو در گوشه اتاق خود بذارین یا چند گلدان اسطوخدوس رو تو یه گلدان کوچیک بذارین. عطر آرامش دهنده اون نه فقط استرس رو نابود می کنه، بلکه پشها رو دفع می کنه.
 • تو یه تحقیق کره ای که روی بیماران گرفتار به سرطان انجام شد، ماساژ دست با مخلوط روغن اسطوخودوس اثر مثبت بر درد و افسردگی بیماران داشت.

مطالعه دیگری که در مورد زنان پس از زایمون انجام شد، نشون داد که روغن اسطوخودوس می تونه سطح اضطراب (22 درمان اضطراب بدون دارو ) و افسردگی (راه های نجات از افسردگی ) رو بدون مشکلات جانبی منفی کم کنه.

15. درمان سردرد:

اسطوخدوس در روبرو شدن با سردرد میگرنی و پیشگیری از سردرد نوین اثبات شده (واسه رفع سر درد چیکار باید کرد؟). ماساژ پیشونی و گردن با روغن اسطوخودوس، درد گردن و سر رو کم می کنه و باعث آرامش و آرامش می شه. این درمان شکلای جور واجور سردرد مانند میگرن، سردرد عمومی، سردرد معده، سردرد عصبی، سردرد سینوسی و سردرد تنشه.

یه مطالعه ایرونی شامل 47 فرد گرفتار به سردرد میگرنی بود. اونا به دو گروه تقسیم شدن: گروه مورد و گروه کنترل. بیماران گروه مورد به مدت 15 دقیقه روغن اسطوخودوس رو استنشاق کردن، در حالی که گروه کنترل مایع پارافین رو به مدت مشابه استنشاق کردن. مشخص شد افراد گروه مورد، کاهش شدید میگرن رو گزارش کردن.

16. داروهای هضم مناسب:

سوء هاضمه یه مشکل عادی در این روزا هستش که با درد شکم، استفراغ، خلط و احساس سوزش در معده شما ایجاد می شه که منتهی به زخم معده می شه. اسطوخدوس بدن رو قادر می سازه تا چربیا رو هضم کنه، با بازسازی ضایعات گوارشی و ترشح صفرا رو آرامش میده. هم اینکه گاز و یبوست رو نابود می کنه.

نوشیدن چای اسطوخودوس راهی عالی واسه نابود کردن مشکلات روده ای عصبی و سوء هاضمه س. واسه این منظور، یه قاشق غذاخوری جوانه های اسطوخودوس رو با آب جوش دم کنین و از این آب واسه جفت و جور چای استفاده کنین.

یه مطالعه ایرونی، نقش اسطوخدوس در درمان سوء هاضمه و بقیه مشکلات معده مانند نفخ و ناراحتی معده رو ثابت کرده.

17. درمان زخم:

روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد عفونی کننده قویه. استفاده موضعی از این روغن روی زخم، برش و ساییدگی موجب افزایش رشد سلول می شه، در نتیجه باعث آسون کردن بهبود زخم ها می شه. خواص ضد میکروبی اون زخم رو از عفونت مراقبت می کنه.

 • می تونین روغن اسطوخودوس رو با روغن زیتون یا ججوبه رقیق کنین.
 • با در نظر گرفتن مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، اسطوخودوس واسه بازسازی زخم ها استفاده می شه. هم اینکه یافته ها نشون می ده اسطوخدوس واسه ضدعفونی زخم در طول جنگ استفاده می شه.

18. رفع تهوع:

 • اسانس اسطوخدوس در کم شدن نشونه های تهوع (30 درمان حالت تهوع به روش خونگی) و یا مریضی حرکتی موثره. واسه این منظور یه قطره روغن اسطوخودوس رو در انتهای زبون، پشت گوش و زیر ناف بریزین.
 • با در نظر گرفتن مراکز کنترل و پیشگیری از مریضی، روغن اسطوخودوس واسه جلوگیری از مریضی حرکتی مناسبه.

19. کاهش نفخ:

رشد زیادتر از اندازه باکتریای بد در بدن می تونه باعث نفخ شه. اسطوخدوس شامل پلی فنولا هستش که به کاهش باکتریای "بد" در خون کمک می کنه، اینطوری به شما کمک می کنه تا از نفخ خلاص شید. اگه از نفخ رنج می برید، می تونین اسطو خودوس رو به ماست اضافه کنین. این مخلوط موجب کاهش نفخ و هم اینکه هضم مناسب می شه.

 • اسطوخودوس واسه درمان سندرم روده تحریک پذیر مناسبه.

20. عطر طبیعی:

روغن اسطوخودوس جانشین سالم و شیمیایی واسه عطر و ادکلنه. می تونین کمی روغن در پشت گردن و یا مچ دست واسه بوییدن و احساس خوب بمالید.

چیجوری اسطوخودوس رو به زندگی روزانه خود اضافه کنیم؟

 •  اسانس اسطوخودوس رو همراه با روغنای ضروعی در محیط دور و بر بپاشید.
 •  2-3 قطره روغن اسطوخودوس رو در آب حموم بریزین.
 •  از تونر اسطوخودوس ساخته شده به وسیله جوونه اسطوخودوس در آب گرم استفاده کنین و بعد اونو تو یه بطری شیشه ای سرد کنین.
 •  هر روز اسپری اسطوخدوس روی بالش خود بمالید تا خواب آروم تری داشته باشین.
 •  اسطوخدوس رو در کمد خود بذارین تا لباسهایتون رو از بوی بد برهانید.

چگونگی به کار گیری اسطوخدوس در بین آشپزی

 •  دانه های اسطوخودوس رو روی شکر بریزین و یه هفته یا بیشتر ذخیره کنین. هم اینکه می تونین اسطوخدوس رو به چای سبز یا مشکی و سفید، و یا حتی شیر اضافه کنین.
 •  ماریناد اسطوخدوس خرد شده، آب لیمو و روغن زیتون می تونه طعم لذیذب به گوشت و یا ماهی بده.

احتیاط و اخطار در مصرف اسطوخودوس

مطمئنا اسطوخدوس یه گیاه خوبه. اما این گیاه هم نکات منفی داره. بعضی از اقدامات احتیاطی که باید انجام شه عبارتند از :

فرزندان:

به کار گیری اسطوخدوس واسه پوست در پسران جوون که به بلوغ نرسیده شاید ناامنه. روغن اسطوخودوس ممکنه اثرات هورمون خاصی داشته باشه که می تونه هورمونای طبیعی بدن رو دچار مشکل کنه.

هم اینکه در مواردی پس از به کار گیری این روغن، رشد موهای غیر طبیعی پستون (وضعیتی که به نام ژنیکوماستی) ایجاد می شه. واسه دختران جوون، ایمنی اسطوخدوس نامعلوم س.

بارداری و تغذیه با شیر مادر:

اطلاعات در مورد ایمنی اسطوخدوس در زنان باردار و شیرده محدوده. از این رو، بهتره از استفاده ازش جلوگیری شه.

عمل جراحی:

اسطوخدوس باعث کاهش سرعت سیستم عصبی مرکزی می شه. اگه اسطوخدوس بعد از جراحی همراه با بیهوشی و داروهای دیگه استفاده شه، احتمال کند شدن سیستم عصبی هست. 

مشکلات جانبی و احتمالی اسطوخودوس

اگه عکس العمل منفی به اسطوخودوس ببینین، ممکنه به صورت زیر باشه:

 • افزایش اشتها
 • تنفس سخت
 • تاری دید
 • سوزش چشم
 • یبوست
 • استفراغ
 • سردرد
 • اسهال
 • تهوع
 • لرز

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این واکنشها بیشتر با استفاده داخلی از روغن ربط داره؛ با این حال، اگه مشکلات جانبی ناخواسته (حتی از استفاده خارجی) رو تجربه کنین، باید فورا به کار گیری روغن رو متوقف کنین و (هنگام استفاده موضعی) پوست خود رو بشورید.

جفت و جور و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *