20 شیء بیماری زا و آلوده تر از سنگ دستشویی

آکایران :ماهنامه بهداشت و سلامت: تصور همه بر اینه که توالت کثیف ترین جای ممکنه؛ ولی تحقیقات نشون میده که بعضی از وسایلی که هر روز با آرامش از اونا استفاده می کنیم، آلوده تر از توالت هستن؛ در حالی که هیچوقت به تمیزکردن اونا فکر نمی کنیم.
بنا : گوشی تلفن، تبلت و صفحه کلید
تحقیقات نشون میده که تعداد باکتریای مریضی زای موجود روی گوشی موبایل، صفحه کلید و تبلت، 10 برابر صندلی توالت فرنگی است؛ اندازه عوامل مریضی زای این اشیا وقتی بیشتر می شه که مانند صفحه کلید به طور مشترک استفاده میشن. در این اشیا یه نوع باکتری مریض کننده به نام Staphylococcus هست و زیر میکروسکوپ به شکل خوشه انگوره.

: 20 وسیله مریض کننده و آلوده تر از سنگ دستشویی

محفظه ماشین لباسشویی یا سبد لباس چرک
با قرار دادن لباسای کثیف، مخصوصا لباس زیر چرک در محفظه ماشین لباسشویی رو سبد لباس چرک، حدود 100 میلیون باکتری ای کولای منتشر می شه که در محفظه باقی می مانند و خیلی راحت به سری بعدی لباسا منتقل می شن.
هوله توالت
باکتریا واسه زندگی و منتشر کردن نیازمند سه عامل رطوبت، گرما و ماده هستن. هوله درون توالت با گذاشتن هر سه مورد در اختیار میکروبا، محل مناسبی واسه رشد و انتشاره. از گذاشتن هوله و دستمال توالت در توالت دوری کنین.
مسواکای موجود در توالت
تحقیقات نشون میده وقتی که سیفون کشیده می شه، ذرات آب آلوده تا 6 متر جهش پیدا می کنن. خیلی راحت روی مسواکایی که در توالت نگهداری می شن، می شینن. مسواکا رو از توالت خارج کنین.
شیر آب
شیر آب، مخصوصا شیره های موجود در توالت، منبع میکروب و باکتریای مریض کننده هستن.
اسفنج و اسکاچ آشپزخانه
یکی از مهمترین منابع پخش باکتری و میکرو، اسفنج و اسکاچای ظرفشوریه. تحقیقات محققان آریزونا نشون میده که حدود 10درصد از اسفنجای آشپزخانه در آمریکا، شامل باکتری سالمونلا بودن. در ادامه تحقیقات اومده که اندازه باکتریای موجود در اسفنج آشپزخانه، 400 برابر بیشتر از کاسه توالته.

بعضی از اشیای آلوده تر از توالت عبارتند از:
کلید برق، پول، دستگاه های خودپرداز، فرمون ماشین، صندلی و دستگیرهای وسایل حمل و نقل عمومی، منوی رستوران، سبد دستی فروشگاه، دکمه آسانسور، دسته کیف دستی، موکت یا فرش، تخته آشپزخانه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *