20 پرسش درباره لیزر موهای زائد

: بایدها و نبایدهای لیزر موی زائد

20 سوال درباره لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد رو کم و نازک می کنه، اما باعث از بین رفتن اونا نمی شه. معمولا با انجام 4 تا 7 جلسه تعداد موها خیلی کمتر می شه، البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشه. وگرنه احتمال برگشت موهای زائد خیلی بیشتره.

: 20 سوال درباره لیزر موهای زائد

کدوم یکی از نواحی بدن رو میشه با به کار گیری لیزر درمان کرد؟
لیزر موهای زائد رو میشه واسه همه نقاط بدن مورد استفاده قرار داد. مراجعین خانوم بیشتر درخواست لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی، زیر بغل، پاها، و صورت خود رو دارن، درحالی که مراجعین مرد معمولاً به دنبال رفع موهای زائد در ناحیه کمر، سینه، صورت و پاها هستن.
امتیازات لیزر در مقایسه با بقیه روشای حذف موهای زائد چیه؟
بر خلاف تیغ زدن، مومک، به کار گیری مواد موبر و بند انداختن، رفع موهای زائد با لیزر می تونه تأخیر بلندمدت در رشد موهای زائد و کاهش اونا واسه مریض به همراه داشته باشه. هم اینکه روشی مثل الکترولیز می تونه در هر بار یه موی خاص رو درمان کنه، اما امکان به کار گیری لیزر واسه پوشش سریع نواحی بزرگ بدن هست.
احساس مریض هنگام لیزر موهای زائد چیجوریه؟
لیزر موهای زائد معمولاً یه روش درمانی بسیار راحته. واقعا احساس بیماران موقع به کار گیری این روش درمانی چیزی مثل بند انداختن بوده. درصورتی که حساسیت پوست شما بیش از حده، میشه واسه این درمان از ژلای بی حسی استفاده کرد. به هرحال به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این سیستم یکی از تک و توک روشای مورداستفاده واسه رفع موهای زائد بدن است که نیازمند به کار گیری ژلای بی حسی قبل از شروع درمان نیس.
مدت زمان انجام لیزر چقدره؟
با در نظر گرفتن ناحیه درمان شده، لیزر موهای زائد می تونه فقط به چند دقیقه تا یه ساعت زمان نیاز داشته باشه. در این حالت نواحی خاص بدن که بیشتر از همه با به کار گیری این روش تحت درمان قرار می گیرن (خط بیکینی، بالای لب، چانه، زیر بغل) معمولاً به کمتر از ۲۰ دقیقه زمان واسه درمان نیاز دارن.
امکان برگشت فوری به فعالیتای عادی و شغلی پس از درمان هست؟
بله، شما می تونین بدون این دست اون دست کردن پس از درمان فعالیتای عادی و شغلی خود رو شروع کنین. پس از لیزر موهای زائد، ناحیه درمان شده ممکنه احساسی مثل آفتاب سوختگی ناچیز واسه ۲۴ ساعت یا بیشتر داشته باشه. هم اینکه در این حالت کمی قرمزی و ورم در دور و بر پیازهای مو مشاهده می شه و این شرایط نشونه ای از عکس العمل مناسب ناحیه دلخواه به روش درمانیه. هرچند در این زمان لازمه از مصرف کرمای خاص مثل کرمای شامل اسید گلیکولیک یا رتینوئیدها یا بقیه موارد مانند اون دوری شه. به کار گیری لوازم آرایشی به فاصله کوتاه پس از درمان روی ناحیه درمان شده بلامانع هستش.

بیشتر بخونین:
لیزر، درمان قطعی موهای زائد نیس
به چه دلیل موهای زائدتون رو لیزر می کنین؟
این 12 گروه لیزر موی زائد نکنن
چیجوری موهای زائد رو از بین ببریم؟

تعداد جلسات موردنیاز واسه رفع کامل موهای زائد چقدره؟
تعداد جلسات درمانی واسه هر مریض فرق داره. معمولاً، مریضایی که پوست روشن دارن به ۳ تا ۶ جلسه درمانی و بیماران دارای پوست تیره تر به ۴ تا ۸ جلسه درمانی نیاز دارن که فاصله تقریبی بین این جلسات باید ۴ تا ۸ هفته باشه تا اینطوری بشه به عواقب خوب رسید. به طور میانگین بیشتر بیماران می تونن پس از درمان ۵۰ تا ۹۰ درصد کاهش دائمی در موهای زائد خود رو ببینن.
این لیزر باعث از بین رفتن موها می شه؟
واسه درمان موهای زائد 3 روش هست: دارو، الکترولیز و لیزر. لیزر موهای زائد رو کم و نازک می کنه، اما باعث از بین رفتن اونا نمی شه. معمولا با انجام 4 تا 7 جلسه تعداد موها خیلی کمتر می شه، البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشه. وگرنه احتمال برگشت موهای زائد خیلی بیشتره و لیزر موهای زائد فایده ای نداره. پس اگه فرد بررسی شد و در آزمایشا مشخص شد مشکل هورمونی نداره، می تونه لیزر رو شروع کنه اما باید در نظر داشته باشین که لیزر، موهای زائد رو صفر نمی کنه.
لیزر می تونه مضراتی هم داشته باشه؟
اگه فرد آفتاب گرفته باشه ممکنه پوستش بسوزد و جای اون لکای سفید ایجاد شه. هم اینکه اگه بعد از لیزر مراقبتای لازم رو رعایت نکنه یا در صورت ایجاد زخم اونو دستکاری کنه و تاول ایجاد شه، ممکنه جای اون اسکار بمونه. علاوه بر این اگه فردی که از لیزر استفاده می کنه مهارت کافی نداشته باشه و شرایط دستگاه رو براساس پوست مریض درست تنظیم نکنه، ممکنه منتهی به ایجاد زخم، لک و تاول شه.
به چه دلیل بعضیا با این لیزر دچار سوختگی می شن؟
دلیل اون انتخاب نادرست دستگاه و لیزره.
ممکنه این لیزر باعث تیرگی پوست شه؟
اگه باعث سوختگی شه ممکنه پوست رو تیره کنه اما در حالت عادی پوست رو تیره نمی کنه.
فقط دکتر متخصص پوست باید این کار رو بکنه؟
بله. باید متخصص پوست لیزر موهای زائد بکنه، چون دستگاه ها و پوستای جور واجور رو می شناسه و کار رو درست انجام میده.
چه کسائی نباید از لیزر استفاده کنن؟
کسائی که باردار هستن، کسائی که بیماریای عصبی دارن و ممکنه جای لیزرشان رو بکنن و دستکاری کنن، کسائی که به خاطر شغل شون مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشن و هم اینکه کسائی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارن باید تا زمان بهبود عفونت و زخم شون صبر کنن.
افراد مناسب واسه لیزر موهای زائد چه کسائی هستن؟
نوآوریای ایجاد شده در لیزر موهای زائد امکان به کار گیری این روش رو واسه همه بیماران جفت و جور کرده. بخاطر این اگه به دنبال متوقف کردن اصلاح، موم انداختن یا بند انداختن موهای زائد خود هستین یا درباره موهای زائد خود نگران می باشین، لیزر موهای زائد می تونه یه روش مناسب واسه شما باشه.
چه نکاتی رو قبل از درمان باید رعایت کرد؟
مریض نباید موهای زائد خود در ناحیه تحت درمان رو واسه دست کم شش هفته قبل از لیزر درمانی موم انداخته یا بند بندازه. واقعا انجام این کار باعث می شه مو از پیاز اون خارج شده و درنتیجه لیزر نمی تونه پیازهای مو رو واسه تخریب شناسایی کنه. پس بهتره شما ناحیه دلخواه رو قبل از شروع درمان با تیغ یا قیچی اصلاح و تمیز کنین.
چه نکاتی رو پس از درمان باید رعایت کرد؟
پس از هر جلسه درمان، شما باید محل درمان شده رو از معرض نور خورشید دور نگه دارین دلیل انجام این کار به خاطر اینه که نور خورشید می تونه باعث تغییر رنگ پوست تا دو هفته پس از لیزر درمانی موهای زائد شه اینطوری درصورتی که می خواین در روزای آفتابی از خونه خارج شید، لازمه از کرمای ضد آفتاب با سطح SPF برابر با ۳۰ یا بیشتر روی پوست خود استفاده کنین.
بین آفتاب گرفتن و لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله باشه؟
فرد نباید تا 3 ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیره یا از سولاریوم استفاده کنه.
لیزر موهای زائد تاتو رو پاک می کنه؟
خیر. لیزر مو ربطی به تاتو نداره.
امکان به کار گیری اجناس لایه بردار پس از درمان ممکن است؟
به کار گیری هر نوع اجناس پوستی دارای مواد لایه بردار رو متوقف کنین. به کار گیری اجناس لایه بردار به خاطر حساس تر شدن پوست پس از درمان می تونه باعث ایجاد درد و التهاب احتمالی در پوست مریض شه.
ممکنه بیماریای واگیردار پوستی مثل زگیل از راه دستگاه لیزر منتقل شن؟
بله، ممکنه. در این مورد گزارشایی بوده. اگه دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروسای دیگه باشه ممکنه این ویروس به فرد دیگه منتقل شه پس کسی که به این بیماریا مبتلاست باید حتما دکتر رو از اون آگاه کنه و به کار گیری لیزر رو تا زمان رفع ویروس و درمان مریضی به تعویق بندازه.
لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر میذاره؟
خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می شه، هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه نداره و هیچ آثار بدی نمی ذاره. اندازه نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی متره. پس اصلا به بافتای زیری نمی رسه که بخواد مشکلی بسازه. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می شه و گرما در عمق بافت نفوذ نمی کنه بلکه فقط تا قسمتای سطحی از پوست نفوذ می کنه.


برترینا
مجله زندگی ایده آل

.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *