20 کلید سلامتی مردان

: 20 کلید سلامتی مردان

۲۰ کلید سلامتی مردان

دانستنیهای پزشکی

1 دیدگاه
685 بازدید

اگه خواهان طول عمر بیشتری هستین باید مراقب جسم خود باشین. مصرف دخانیات رو کنار بذارین، تغذیه مناسب رو جدی بگیرین.

مریضی در سکوت شکل میگیره و کم کم و شاید هم یهو خود رو به رخ میکشه. اما هر غیاب سلامتی در همون نطفه گرفتن با زمزمه هایی بر آنست تا ما رو از خود باخبر کنه ولی در غوغای زندگی تلاش بر اون داریم این زمزمه رو نشنویم و یا ندیده بگیریم. تنها باید به یاد بیاریم جسم ما با عادت هاش شناخته می شه و اگه روی این عادتا تمرکز کنیم اولین نشونه مریضی، خود رو خیلی زود به رخ می کشه.

 

در طول تحصیل هممون از گرفتن نمره بیست حال می کنیم. اما واسه گرفتن اون تلاش بزرگی رو باید شکل می دادیم ولی واسه گرفتن نمره بیست در سلامت تنها کمی دقت لازم زندگیه. اگه به ۲۰ پیشنهاد زیر که حاصل سالها تجربه س توجه کنیم و هر پیشنهاد رو یه نمره بگیریم خیلی ساده با کیفیت زندگی می کنیم. ما مردان اگه به خود، خونواده و آشنایانمان فکر می کنیم باید این نکات رو بخونیم و مهمتر از اون اجرا کنیم.

 

۱- سالها با عادات گوارشی و ادراری خود کنار اومدیم. هر گاه این عادات دچار مشکل شه باید دریابیم بهترین راه مراجعه به دکتر و درمان پیش رسه. قبل از اون که مریض شید با پیشگیری واسه خود، سپر دفاع محکمی بسازین تا گرفتار مریضی خطرناک نشید.

 

۲- رنگ ادرار بیان کننده و نشونه گویایی از سلامته نباید نسبت به تغییر رنگ اون بی توجه باشیم، در کنار رنگ ادرار هر نشونه خونریزی یا قرمز شدن ادرار زنگ خطریه که باید شنید. سن و جنسیت افراد فرقی در اصل ماجرا نداره.

 

۳- تعجب نکنین هر پکی که به سیگار می زنید شانس سرطان پرستات رو واسه شکل گرفتن افزایش می دین. مصرف سیگار کلید ورود به جمع اونائیه که سرطان مثانه گرفتن. بهتر نیس سیگار خود رو خاموش کنین.

 

۴- اگه برآنید رنج داشتن سنگ کلیه رو تجربه نکنین به موقع و به قدر کافی آب بخورین. خوردن خودسرانه کلسیم و ویتامینا می تونه خطر ایجاد سنگ کلیه رو زیاد کنه.

 

۵- کلیه ناسالم بر فشار خون تاثیر منفی میذاره و در مقابل فشار خون بالا کلیه رو دچار آسیب می کنه.

 

۶- با اتخاذ رفتارای سالم جنسی از دچار شدن به مریضی ایدز و بقیه مریضیای آمیزشی پیشگیری کنین.

 

۷- بروز ناتوانی جنسی مردان در سن بالا طبیعیه ولی با درمان خودسرانه این ناتوانی مشکلات به بار میاد. بهترین انتخاب، مراجعه به دکتر متخصصه.

 

۸- اعتیاد، دشمن سلامتی جسمی و تشکیل ناهنجاریای روانی، فرهنگی و اجتماعیه. فرد معتاد، مسئول خیلی از این ناهنجاری هاست.

 

۹- “پرفشاری خون” قاتلیه که در سکوت دست به کشتار می زنه. با آزمایش کامل ادرار، اندازه گیری الکترولیتا و تستای هورمونی با درمان به موقع امکان عمل رو از این قاتل بگیرین.

 

۱۰- پنج عامل می تونه باعث سکته قلبی شه. واسه اتفاق افتادن یه سکته به همه پنج عامل احتیاجی نیس گرفتار شدن به سه مورد کافیه.

 

۱۱- چهل سال به بالاها هر دو تا سه سال یه بار و مردان بالای پنجاه سال هر سال باید از نظر سرطان پروستات غربالگری شن.

 

۱۲- علائم زیر می تونن نشونه مریضی پروستات و سرطان در این ناحیه باشن. این رفتارها رو جدی بگیرین: تکرار ادرار، ضعف یا منقطع شدن جریان ادرار، باقی موندن ادرار در مثانه، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران.

 

۱۳- شغل شما ممکنه مریض کننده باشه. حتماً با دکتر متخصص طب کار مشورت کنین. اگه شغلی واسه خود برگزیده اید که از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس با صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ سروکار دارین بیشتر از بقیه در برابر سرطان مثانه هستین پس بیشتر از بقیه با دکتر متخصص مشورت کنین.

 

۱۴- به کار گیری هورمونای آنابولیزان در صحنه رقابت ورزشی ممکنه منتهی به ناباروری شه بدون اون که در رقابت کمکی به شما کنه.

 

۱۵- ورزش در حفظ و موندگاری سلامت خیلی خوبه، ورزش کردن رو جز عادات زندگی خود کنین. این نکته رو هم یادتون نره با اولین علامت عجیب در جسم خود این فرصت رو به دکتر خانوادگی خود بدین شما رو ویزیت کنه مبادرت به موقع نصف درمانه.

 

۱۶- نشونه های زیر زنگ هشداریه که به شما خبر میده باید به دکتر مراجعه کنین: وجود خون در ادرار– فوریت در دفع ادرار – دفع مقادیر کم و تکراری ادرار- دفع دردناک ادرار- کاهش اشتها و وزن.

 

۱۷ – بزرگی پروستات اگه با نشونه هایی مانند کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار- تاخیر در شروع ادرار- نیاز به تخلیه تکراری ادرار و احساس باقی موندن ادرار در مثانه پس از ادرار کردن- تکرار ادرار در روز و شب زور زدن هنگام ادرار کردن همراه باشه باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین تا از پیشرفت و بروز مشکل کلیه جلوگیری شه.

 

۱۸- باید بدونین: بزرگی خوش خیم پروستات نشونه سرطان نیس ولی آمارها نشون میده این بزرگی می تونه همزمان با بدخیمی همراه شه.

 

باید بدونین: اگه با کسائی که سابقه سرطان پروستات دارن فامیلی نسبی دارین خطر ابتلای شما به این مریضی بیشتره. اگه این بزرگی خوش خیم رو مشاهده کردین تحت معاینه پروستات و آزمایش PSA قرار گیرید تا مطمئن شید مشکلی ندارین.

 

۱۹- اگه خواهان طول عمر بیشتری هستین باید مراقب جسم خود باشین. مصرف دخانیات رو کنار بذارین، تغذیه مناسب رو جدی بگیرین. از رفتارای استرس زا دوری کنین و از همه مهم تر ورزش رو یادتون نره.

 

۲۰- اگه به دنبال راز سلامتی خود هستین این نکات  رو حفظ و عمل کنین: نبود مصرف دخانیات – حفظ وزن متعادل- ورزش روزانه- تغذیه سالم و متعادل- کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت، مراجعه منظم به دکتر، قرار گرفتن در غربالگری بزرگی پروستات و سرطان پروستات به خصوص اگه چهل و پنج سال بیشتر دارین، کاهش استرس با رابطه فعال با دوستان و آشنایان، عادت مراجعه به روانپزشک در صورت بروز خشم و افسردگی… 

 

پس این پنج نام رو هیچوقت یادتون نره: 

تری گلیسیرید بالا

کلسترول بالا

فشار خون بالا

قند خون بالا

HDL پائین و LDL  بالا.

 

به نقل از  دفتر سلامت وزارت بهداشت

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *