21 پیشنهاد پلیس راهور برای رانندگی در هوای بارانی

: 21 پیشنهاد پلیس راهور واسه رانندگی در هوای بارانی

: رانندگان وسایل نقلیه به هنگام بارش باران که منتهی به کاهش دید می شه با انجام 21 فرمون می تونن از بروز خطرات جلوگیری کنن.
به نقل از اونا از عوامل موثر در بروز حوادث و هنگام بارندگی یا شرایط خاص آب و هوایی محدود شدن دید راننده س که منتهی به تصادفات می شه. پلیس راهور ناجا واسه جلوگیری از این حوادث به رانندگان 21 فرمون رو پیشنهاد کرده:
1- هنگام بارندگی دقت بیشتری به خرج بدین. نکنه مناظر قشنگتر، هوای خوش و بوی نم باران حواستون رو از رانندگی پرت کنه.
2- فاصله زیادی رو با ماشین جلویی حفظ کنین.
3- از سالم بودن برف پاک کنای جلو و عقب مطمئن باشین و بسته شدیدا باران، سرعت برف پاک کن رو تنظیم کنین.
4- نور اتومبیل کمک زیادی به دید راننده می کنه، پس واسه داشتن دیدی مناسب باید چراغای اتومبیل تون رو تنظیم کرده و در وضعیت ایده آل بذارین.
5- گرم کنای برقی شیشه عقب خودرو کمک زیادی به نابود کردن بخار شیشه می کنه. پس حتما گرم کن اتومبیل خود رو آماده کنین.
6- منبع آب شیشه شی رو به طور مرتب کنترل کنین. تو یه جاده گل آلود، حتی پس از باران، ماشینای جلویی اونو گلی می کنن.
7- در همون راهی که ماشینای جلویی تون حرکت می کنن، رانندگی کنین.
8- از چاله های آب باران دوری کنین و مراعات عابران پیاده رو بکنین. خیابون پر از چاله های کوچیک و بزرگه که هنگام باران پر از آب می شن. شرط انصاف اینه که از چاله ها با احتیاط عبور کنین تا آب گل آلود به عابران نپاشد.
9- هنگام بارندگی، بیشترین حد سرعتای مجاز تعیین شده واسه معابر جور واجور کم میشه و شما باید با سرعت کمتری رانندگی کنین. این احتیاط در سرعت، واسه وقتی که تازه باران شروع شده هم صادقه. یعنی وقتی که تازه زمین تر شده، اصطکاک کم میشه. به خصوص در اوایل بارندگی، به دلیل مخلوط شدن آلودگیای سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که معمولا روی سطح همه خیابونا و جاده ها هست، حتی خطر جدی تر می شه.
10- اگه هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چند بار به طور پیایی پا رو روی ترمز فشار بدین. با این کار از لیز خوردن ماشین جلوگیری می کنین. البته رانندگان ماشینایی که به ترمز ABS مجهزند، خیالشون از این واسه راحت تره چون این ترمزها واسه لیز نخوردن در اینجور شرایطی طراحی شدهاند.
11- از سبقت گرفتن دوری کنین. چرخاندن فرمون به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زنه که موجب سر خوردن اون می شه و خودرو در جهت عکس حرکت برمیگرده. در عین حال، خودرو رو در دنده نگه دارین و از خلاص کردن اون دوری کنین، چون این حالت به کم شدن سرعت کمک می کنه و بیشترین حد کنترل رو به راننده میده.
12- از برداشتن پای خود از روی گاز یهویی دوری کنین و پدال گاز رو به طور متعادل نگه دارین تا از سرخوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری کنین. وقتی هم که خودرو «بکسوات» کرد از گاز دادنای بیخود و چرخاندن سریع چرخا دوری کنین چون این عمل علاوه بر این که نتیجه مثبتی نداره، خودرو رو هم عمیق تر و کامل تر در گل ولای فرو می بره.
13- تایرهای خودرو تنها وسیله تماس خودرو با جاده س و شرایط اونا واسه اصطکاک در آب و هوای بارانی خیلی با اهمیته اگه لاستیکا صاف یا عمق آج اونا کمتر 2 میلی متره باعث شدید شدن لغزش خودرو در سطح راه می شه.
14- قسمت داخل شیشه های خودرو و شیشه دربا باید تمیز و بدون هرگونه آلودگی باشه چون که ممکنه باعث درخشش نور ناجور به داخل خودرو شه. پاک کردن داخل شیشه جلو از اهمیت بسیار زیادی برخورداره.
15- فشار آوردن به پدالا به خصوص پدال ترمز رو کم کنین رانندگی در آب و هوای بارانی نیازمند هوشیاری زیادتر از اندازه به خصوص در شبه، اگه خسته هستین جای مناسب رو انتخاب و استراحت کنین.
16- قبل اینکه با مشکل مواجه شید سرعت رو کم کنین و بدونین که در این شرایط تایرها چسبندگی کمتری دارن، واسه توقف کردن، فرمون گرفتن و سرعت گرفتن یادتون باشه حتی خودروهای دو دیفراسیل و ترمزهای ضد قفل هم نمی تونن قوانین فیزیکی رو تغییر بدن.
17- در روزای بارانی ضریب اصطکاک خودرو با زمین کم می شه پس سرعت زیاد و ترمزهای یهویی موجب لیز خوردن اتومبیل می شه.
18- کنترل سرعت در شروع بارندگی مخصوصا در مناطق شهری مهم تره. سطح خیابونای شهر بیشتر آلوده به نفت، بنزین، گازوئیل و شکلای جور واجور روغن هاست، این مواد به همراه آب باران سطوح آسفالت رو لیزتر می کنه.
19- در زمان سرعت تو یه سطح لیز و لغزنده از تغییر یهویی دنده سبک به سنگین دوری کنین.
20- در صورت بخار گرفتگی شیشه ها از دستگاه تهویه خودرو استفاده کنین و شیشه سمت راننده رو کمی پایین بیارین. واسه افزایش میدون دید می تونین از شیشه گرمکن و برف پاک کن هم استفاده کنین.
21- در پیچا با دقت و به آرومی گردش کنین.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *